Cena kopané studny

Kopané studny bývají postupně vytlačování vrtanými studnami, avšak i dnes najdou své uplatnění například tam, kde je zapotřebí vyšší jednorázový odběr vody nebo na místech se špatnou dostupností pro těžkou techniku. Kopané studny jsou vhodné zejména pro místa s velkou vydatností vody již několik jednotek metrů pod povrchem. Pro rodinné domy se ve většině případů vykopávají studny s průměrem 1,2 m a používají betonové skruže o průměru 1 m. Náš kalkulátor vám pomůže co nejlépe odhadnout jak cenu za novou kopanou studnu, tak i cenu za prohloubení vaší stávající studny pro získání vyšší zásoby vody.

Cena kopané studny

0.00,-

Strojní kopání studny

Strojní kopání je oproti ručnímu rychlejší a levnější, na druhou stranu je méně šetrné k pozemku. Také potřebujete mít na pozemek dobrý přístup pro těžkou techniku. Většina společností vlastní stroje, které dokážou kopat do maximální hloubky cca 11 m, což bývá dostatečné nebo lze dále pokračovat ručně.

Prohloubení studny

Úbytek vody ve vaší kopané studni může zapříčinit mnoho faktorů, v posledních letech je tím nejčastějším a nejzásadnějším sucho. Díky prohloubení studny získáte nejen vyšší zásobu vody, ale často také vyšší vydatnost.

Hydrogeologický posudek

Díky hydrogeologickému posudku zjistíte, zda je na vašem pozemku dostatek vody, v jaké hloubce se nachází a také kde je nejvhodnější místo pro kopanou studnu.

Projektová dokumentace

Pro stavbu studny potřebujete mít povolení vodoprávního úřadu, které získáte také na základě předložení projektové dokumentace. Projektovou dokumentaci vám musí zhotovit atestovaný vodohospodářský projektant.

Povolení studny

K povolení realizace kopané studny budete potřebovat:

  • hydrogeologický posudek,
  • projektovou dokumentaci,
  • územní rozhodnutí pro umístění stavby,
  • stavební povolení,
  • povolení od vodoprávního úřadu.

Základní a bakteriologický rozbor vody

Díky základnímu a bakteriologickému rozboru vody zjistíte, zda je voda ve vaší studni zdravotně nezávadná. Rozbor je vhodné provádět nejdříve 30 dní po dokončení studny.

Hloubka studny

Nezbytnou hloubku studny určí hydrogeolog. Kopané studny bývají kvůli statice hluboké maximálně 10 až 12 metrů, avšak při příznivých podmínkách mohu být i hlubší.

Nejvíce vás zajímá

Jak dlouho trvá realizace od zadání požadavku do zhotovení studny ?

Samotná realizace stavby studny není časově nějak výrazně náročná, závisí to na hloubce studny, přístupnosti pozemku a zejména na tvrdosti podlaží. Časová náročnost se tedy pohybuje v řádu několika dní. Podstatně horší je to však s vyřízením veškerých povolení od úřadů. Celková realizace, od zadání požadavku až po první odběr vody z vaší studny, může trvat šest až dvanáct měsíců v závislosti na zaneprázdnění úřadů.

Jaké další práce jsou nutné po realizaci samotné studny ?

Po realizaci se provádí čerpací zkouška pro ověření vydatnosti, zavedení čerpadla do studny, rozbor vody, dále výkopové práce pro připojení například k domu, chatě nebo k zavlažovacímu systému. Pokud rozbor vody nevychází dobře, je zapotřebí připojit například filtrační zařízení.

Jaké jsou výhody kopané studny?

Kopané studny oproti vrtům poskytují větší jednorázový odběr vody, nižší náklady na údržbu a opravy díky dobré přístupnosti a možnosti například vyčištění studny svépomocí. Ruční kopání je také šetrnější k vašemu pozemku, což oceníte zejména v okrasných zahradách, protože těžká technika nemusí přijet až přímo k místě, kde bude studna vybudována a tak je poničení pozemku velmi výrazně nižší.