Nedostatečný tlak způsobuje v domácnosti spoustu nepříjemností, mezi které patří například kolísání teploty a tlaku vody, problémy s pračkou či myčkou nebo také dlouhé čekání na doplnění vody v nádržce toalety. Nedostatečný tlak může vést až k poškození některých domácích spotřebičů (pračka, myčka atd.). Tento článek se zabývá domácími vodárnami, které využívají pro sepnutí čerpadla tlakový spínač, což je nejběžněji používaný způsob.
Kontrola a dorovnání tlaku v domácí vodárně
Ke kontrole budeme potřebovat dvě věci a to tlakoměr a nějaký zdroj tlaku (kompresor, pumpička). Většinou na tlakových nádobách nalezneme autoventilek, kterým můžeme tlak jak měřit, tak korigovat.
- Nejprve musíme zjistit zapínací tlak domácí vodárny. Tedy tlak, při kterém se čerpadlo vodárny automaticky zapne. Na tlakoměru vodárny vysledujeme nejnižší hodnotu tlaku. Na této hodnotě sepne čerpadlo, tlak přestane klesat a začne opět narůstat.
- Poté vodárnu odpojíme od elektrické sítě a vypustíme. Následně změříme hodnotu tlaku v nádobě u takto odpojené a vypuštěné vodárny.
- Pak už jen tlak upravíme na hodnotu nižší o 0,2 Baru, než je hodnota zapínacího tlaku. Takže pokud jsme vyčetli hodnotu zapínacího tlaku čerpadla např. 2,4 Baru, tak u odpojené a vypuštěné vodárny nastavíme hodnotu 2,2 Baru.
- Vodárnu zapojíme a měli bychom vidět pozvolný nárůst tlaku až do cvaknutí, které značí vypnutí čerpadla. Po vypnutí začne tlak při odběru vody pozvolna klesat až na zapínací hodnotu.
Tuto kontrolu a popřípadě dotlakování byste měli provádět minimálně třikrát ročně nebo okamžitě, pokud si všimnete rychlé změny tlaku vody například ve sprše, kde proud vody slábne a následně se opět zvyšuje. Rychlý pokles tlaku má za následek časté spínání čerpadla, což může vést i k zničení jeho motoru. Při vypuštění tlaku z tlakové nádoby by měl unikat pouze vzduch a ne kapky vody. Pokud se vzduchem odchází i voda, tak je pravděpodobně tlakový vak uvnitř nádoby protržený a je nutné nádobu vysušit a vak vyměnit.